Untitled Document
 
KAMERA SİSTEMLERİ

Caydırıcılık sağlaması ve olayların kayıt altında tutulması nedeni ile güvenlik konusunda olmazsa olmaz gerekliliklerinden biridir.
Her işte olduğu gibi, kamera sistemlerinden de maksimum verim elde edebilmek için bazı konulara dikkat edilmelidir.

Dikkat edilecek konuların başında;

*Uygun sayıda kamera kullanımı,
*Kullanılan kameraların resim kalitesinin yüksekliği,
*Kullanılan kameraların ortam koşullarına uygunluğu,
*Kayıt yapılan cihazın güvenilirliği gibi konular gelmektedir.

Bu konulara dikkat edilmediği takdirde; kayıtlara bakma gereksinimi duyulduğunda; sistemin kayıt yapmadığı, resim kalitesinin kötü olduğu ve şahısların tanınamadığı gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

SİSTEMDE KULLANILAN ÜRÜNLER İLE İLGİLİ ÖN BİLGİ

GECE GÖRÜŞLÜ KAMERALAR:
Bu tür kameraların üzerinde, IR LED denilen, insan gözünün göremediği ışınlar yayarak, yapay aydınlatma sağlayan LED lambalar bulunmaktadır. Bu tür kameralar, sıfır ışık ortamında iken IR LED’lerin devreye girmesi ile birlikte; renkli görüntüden, siyah-beyaz görüntüye geçerler. Işık koşulları düzeldiğinde görüntüleri tekrar renkli olacaktır. Sıfır ışık ortamlarının olduğu alanlar için ideal kamera tipi bu kameralardır.

DAY/NIGT (GECE/GÜNDÜZ) ÖZELLİKLİ KAMERALAR:
Bu tür kameralar, hem gece hem de gündüz görüntülerinde, diğer kameralardan daha iyi performans gösterirler. Önlerine takılan OTO İRİS lensler ile ışık değişmelerine otomatik olarak ayak uydurarak, daha detaylı ve kaliteli resimler alabilirler. Bu kameralar, IR LED’li gece görüşlü kameraların aksine, sıfır ışık ortamlarında görüntü alamazken, sıfırın biraz üzerinde ışık alan yerlerde çok verimlidirler.

DVR (DİJİTAL KAYIT CİHAZI):
Yapılış ve varoluş gerekçesi, kamera görüntülerini kayıt etmek olan, kayıt aygıtıdır. 4, 8 ve 16 kamera kayıt edilebilecek şekilde, ayrı sınıflarda üretilmektedirler. Kameralardan alınan resim bilgileri DVR cihazında dijital veri bilgilerine çevrilerek, bilgisayarlarda da kullanılan HARD DİSK’lere kayıt edilir. Kayıt süresini; kayıt yapılan bölgenin hareketliliği, kayıt edilen resmin çözünürlüğü ve saniye başına kayıt edilecek resim sayısı belirlemektedir. Firmamız DVR cihazlarına minimum 15 gün gerçek zamanlı kayıt yapma kapasitesine sahip HARD DİSK’ler takmaktadır. Kayıt süresi uzatılmak istenirse ya saniye başı kayıt edilen resim sayısı düşürülmekte ya da ilave HARD DİSK takılmaktadır. Her 2 fiyat teklifinde DAHUA marka profesyonel kayıt cihazı kullanılmıştır. (DAHUA marka kayıt cihazları, güvenlik önceliği bulunan; BANKA, BENZİN İSTASYONU gibi yerlerde kullanılmaktadırlar.)

 
ERDEM ELEKTRONİK Bilgisayar ve Uydu Sistemleri